تبلیغات
آسمونی - نقش جهان بر جهان نما پیروز شد
دوشنبه 10 بهمن 1384  02:01 ق.ظ    ویرایش: دوشنبه 10 بهمن 1384 02:01 ق.ظ
توسط: آسمونی
نوع مطلب: عمومی ،

خبر فوری

تعدیل برج جهان‌نما رسما آغاز شد

نقش جهان بر جهان نما پیروز شدتعدیل برج جهان‌نما با تخریب طبقه فوقانی آن آغاز شد. این تخریب 40 روز به طول خواهد انجامید. در همین حال رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای خطاب به مدیركل یونسكو اعلام کرده است که دو ماه برای آماده كردن طرح كاهش دیگر قسمت‌ها و یك ماه نیز برای تجهیز كارگاهی تعیین شده است.   طبقات فوقانی برج جهان نما تا 40 روز دیگر تعدیل می شود 

تعدیل برج جهان‌نما با تخریب برج فوقانی كه 40 روز به طول خواهد انجامید، از روز گذشته 8 بهمن ماه برابر با 28 ژانویه آغاز شد.

در همین حال «اسفندیار رحیم‌مشایی»، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در نامه‌ای خطاب به كوچیرو ماتسورا مدیركل یونسكو آمادگی ایران را برای اجرای مصوبه یونسكو مبنی بر تعدیل ارتفاع برج جهان‌نما اعلام كرد. بر این اساس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موظف است كه مصوبه را طبق برنامه زمان‌بندی عملیاتی كند.

در این نامه به موافقت كامل دولت ایران برای اجرای مفاد قطعنامه و تاكید دكتر احمدی‌نژاد ریاست جمهور مبنی بر تشكیل كمیته‌ای جهت آماده‌سازی طرح و تعدیل ارتفاع برج جهان‌نما اشاره شده است.

در این نامه 40 روز برای تخریب فوقانی كه از روز گذشته آغاز شده، دو ماه برای آماده كردن طرح كاهش دیگر قسمت‌ها و یك ماه برای تجهیز كارگاهی تعیین شده است.

با آماده كردن طرح كاهش و تجهیزات كارگاهی در طول شش ماه و از اول ماه می (11 اردیبهشت سال 1385) تعدیل دیگر بخش‌های مورد اشاره در مصوبه آغاز خواهد شد.

مشایی در پایان از یونسكو به منظور تشویق ایران برای ثبت تعداد دیگری از آثار میدان امام اصفهان شامل بازار، محور چهارباغ، پل‌های تاریخی و مسجد جامع به عنوان الحاقیه به میدان نقش جهان تشكر كرده و افزوده است كه به زودی پرونده این آثار برای ثبت در فهرست جهانی به یونسكو ارسال خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به موجب قطعنامه یونسكو در اجلاس تیر ماه دوربان آفریقای جنوبی دولت ایران تا اول فوریه 2006 (13 بهمن 1384) زمان دارد تا برج جهان‌نما را تعدیل كرده یا زمان‌بندی دقیق تعدیل این برج و نحوه ان را اعلام كند در غیر این صورت میدان نقش جهان به طور خودكار در فهرست میراث در خطر قرار خواهد گرفت.
 

مبارک همه باشه

   


نظرات()   

آسمونی

هرکجا هستم باشم، آسمان مال من است...