تبلیغات
آسمونی

چهارشنبه 30 فروردین 1385  01:04 ق.ظ    ویرایش: چهارشنبه 30 فروردین 1385 01:04 ق.ظ
توسط: آسمونی
نوع مطلب: عمومی ،

اصفهان مترو نمی خواهد                       چهارباغ را خراب نکنید

 

عبور مترو از زیر چهارباغ اصفهان

بر اساس شواهدی مانند بریدن درخت‌های حاشیه خیابان «چهارباغ پایین» و «چهارباغ هزار جریب»، مترو از زیر این خیابان‌ها رد شده و درحال حركت به سمت «چهارباغ عباسی» است.

احمد منتظر ـ عضو هیات علمی دانشگاه هنر اصفهان ـ در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب گفت: باتوجه به شواهدی مانند بریدن درخت‌های حاشیه خیابان چهارباغ (بین چهارراه تختی تا چهارباغ عباسی) مترو از زیر خیابان‌های این مسیر رد شده است.

رئیس اسبق اداره میراث فرهنگی استان اصفهان، تصریح كرد: در مسیر چهارباغ هزار جریب نیز درخت‌ها را بریده‌اند و سطح پیاده‌روها را صاف كرده‌اند؛ هنگامی درخت‌ها را قطع می‌كنند و دیوار می‌كشند كه می‌خواهند ایستگاه احداث كنند و این امر، نشان‌دهنده فعالیت در زیرزمین برای عبور مترو است.

وی افزود: حدود یك‌صد متر از سمت چهارباغ هزار جریب كه به دوره صفویه متعلق است، مترو از زیر خیابان عبور كرده و به سمت خیابان شریعتی در حركت است و بعید نیست كه كارگاه‌هایی نیز در قسمت سی‌وسه پل ساخته باشند.

این استاد معماری دانشگاه هنر اصفهان با بیان این‌كه باغ «هزار جریب»، باغ شخصی شاه عباس بوده است، اظهار داشت: این باغ سه در، كوشك و شش برج داشته كه دو برج آن، یكی در خیابان باقرشاد، قسمت جنوب ‌شرقی باغ و دیگری در دانشگاه اصفهان، قسمت جنوب‌غربی آن بوده است و از خیابان شریعتی تا سی‌وسه پل، باغ اصلی بوده كه درحال حاضر، مترو از وسط باغ درحال عبور است.

                    

                                      

در نخستین جلسه شورای هماهنگی ترافیك، اعضای این شورا به عبور قطارشهری در محور شمالجنوب از مسیر خیابان"چهارباغ عباسی"رای دادند و مقرر شد این پیشنهاد به شورای ترافیك كشور ارسال شود تا در صورت تایید هیات كارشناسی به اجرا درآید.
 

وی اظهار داشت:گزینه خیابان " شمس آبادی " برای عبور قطارشهری به لحاظ تغییر مسیر وایجاد قوسهای متعدد، موجب كاهش سرعت قطار شهری تا ‪ ۱۰كیلومتر در ساعت خواهد شد و این امر به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست.

در این جلسه"سید مرتضی سقاییان نژاد" شهردار اصفهان نیز اعلام كرد: مسیر قطار شهری اصفهان هرچه زودتر باید تعیین شود تا احداث پروژه ادامه یابد. وی تنها مسیر منطقی برای عبور قطار شهری را گزینه خیابان "چهارباغ " ذكر كرد و افزود: مطالعات این مسیر توسط مشاور خارجی در همه ابعاد انجام شده است.

" سید مرتضی بختیاری " در نخستین جلسه شورای ترافیك استان در سال جدید افزود: اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، عبور قطار شهری از خیابان "چهارباغ"را به لحاظ استاندادهای موجود بلامانع بداند، اجرای این طرح سرعت بیشتری خواهد گرفت.

استاندار اصفهان گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، تغییر مسیر طرح قطار شهری اصفهان، هزینه گزافی را به این پروژه تحمیل می‌كند.

عبور قطارشهری اصفهان در محور شمال جنوب از مسیر خیابان"چهارباغ عباسی"رای آورد

استاندار و شهردار اصفهان خواهان عبور مترو از چهارباغ عباسی شدند

خبرهای جدید از اصفهان/ 29 فروردین
 
 
بختیاری هم در صف تخریب كنندگان آثار ملی اصفهان

 

   


نظرات()   

آسمونی

هرکجا هستم باشم، آسمان مال من است...