تبلیغات
آسمونی - آقای رییس جمهور، گوش بپیچانید!
جمعه 21 فروردین 1388  09:26 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: آسمونی
نوع مطلب: دست نوشته ها ،

همزمان با سفر استانی رییس جمهور به اصفهان، جمعی از خبرنگاران میراث فرهنگی اصفهان درنامه ای سرگشاده به وی، خواستار بررسی پرونده مترو اصفهان توسط این مقام حقوقی و ورود رییس دولت به این پرونده برای بررسی تخلفات صورت گرفته و انحراف از مصوبات شورای عالی ترافیک شدند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:
به نام خداوند جان و خرد
جناب آقای احمدی نژاد
ریاست محترم جمهو ر
اینجا اصفهان، جام هزار نقش هنرنمای ایرانی _ اسلامی بود که هر بینده‌ای را به شگفتی وا می‌داشت و دل از بیگانگان می‌ربود. اینجا نصف جهان بود پیش از آنکه دل‌باختگانِ آسمانخراش‌ها و غولهای آهنی، خشت خشتش را کوچک شمارند و کمان‌هایشان را برای نابودی کاشی‌های لاجوردی‌، گنبدهای فیروزه‌ای و نمادهای هویت ملی زه کنند؛ تا نیوریک رویاهایشان را بر پایه‌های بی‌دفاع‌ترین نمادهای غرور ملی استوار سازند.

آقای رییس جمهور چندی است که اصفهان مهد هنر ایرانی _ اسلامی قربانگاه کج سلیقگی در مدیریت شده و هر روز قطعه‌ای از این شهر در پیشگاه به اصطلاح مدرن شدن قربانی می‌شود. یک روز نقش جهان فدا می‌شود و روز دیگر سی وسه پل و مدرسه چهارباغ در صف قربانیان قرار می‌گیرند، و آهسته آهسته با ادامه این روند دیگر اصفهان بهشت ثانی نخواهد بود بلکه مفتخر خواهیم بود که آن را نیویورک ثانی بنامیم و در کتاب‌ها و موزه‌ها بدنبال آن باشیم! آن هم در میان دست نوشته‌ها و موزه‌های بیگانگانی که عظمت هنر پارسی را درک کرده و در حسرت داشتن چنین پیشینه‌ای می‌سوزند.

چه نازیباست در عصری که بسیاری از کشورها  برای توسعه خود تاریخ را به نفع خویش جعل می‌کنند و برای خود پیشینه دروغین می‌سازند، برخی از مسولان ما چنان شیفته ساخته‌های دست بیگانگان باشند و توانایی تشخیص منافع ملی را نداشته باشند که نمادهای هویت ملی را به هیچ گرفته و حاضر باشند برای رسیدن به هدف‌های پیش پا افتاده خویش که هزاران راه دیگر برای اجرای آن وجود دارد، این نمادها را نابود سازند. شبانه با بلدوزر به جان یک بنا افتاده و آن را با خاک یکسان کنند تا خیابانی بنا نهند و با این کار به اصطلاح همه را در عملی انجام شده قرار دهند. این  اتفاقی است که در این روزها برای سی‌وسه‌پل و مدرسه چهارباغ نیز در شرف روی دادن است و برخی مسوولان شهر با آن‌ که از تهدید عبور مترو از چهارباغ آگاهند با پافشاری در اجرای برنامه‌های خود و زیرپا گذاشتن مصوبات قانونی قصد عملی کردن برنامه‌های خود حتی به بهای تخریب پایتخت نخستین امپراتوری شیعه را دارند و در این میان دلسوزی دوستداران تاریخ و هویت ملی نیز به هیچ گرفته می‌شود و تجربه نشان داده که گویا تنها صدایی که برخی مسوولان شهری را از خواب بیدار می‌کند صدای بیگانگان است و این باعث شرمساری برای ماست که بخواهیم برای حفظ تاریخ و فرهنگ‌مان  فقط به صدای بیگانگان گوش فرا دهیم و در انتظار گوشزدهای آنان باشیم.
آقای رییس جمهور! شهر اصفهان برای ادامه حیات با عظمت خویش نیازمند توجه بیشتر و تاباندن گوش‌های متخلفانی است که نمی‌خواهند  نوای عظمت هویت ملی‌مان را بشنوند. آنان می‌خواهند تا صدای نصف‌جهان را در میان آهن و دود خاموش کنند. این در حالی است که به راحتی می توان طرح‌هایی چون پروژه مترو را بدون خطر و با صرف اندکی هزینه بیشتر اجرا نمود که هزینه کردن برای امانتی که برای آیندگان آن را باید پاس بداریم، الزامی است.
امیدواریم که با تدبیر و برنامه ریزی مناسب شما در پیشگاه گذشتگانمان که به خون خود ایران را چون جان پاسداری نموده‌اند شرمسار و در نگاه آیندگان منفور و مورد لعن نباشیم.

جمعی از خبرنگاران دوستدار میراث فرهنگی در استان اصفهان
علیرضا روحانی – ایمان حجتی – عادل دهدشتی – مهسا جزینی – لیلا شکوه‌فر – علی حیدری – زهرا محمدی – احسان مرادی – علی موسوی – سپهر سلیمی – محمدرضا محبوب‌فر – سمانه جعفرزاده – فاطمه حاتمی- سمیه قنبری – نفیسه کرمی – مهسا مختاری – لیلا یزدانی – پیمان ابراهیمی – محمد ناظری – زهرا نصیری – پروین امامی – معصومه شهباز – علیرضا رضاخواه – نجمه کرمی – سمیه یوسفیان – سمیه مسرور – کامران شیرزادی – مجتبی ندیمی – مهدی قانونی

esfahan-33pol

   


نظرات()   

آسمونی

هرکجا هستم باشم، آسمان مال من است...